Clubs

Class Councils            
Club Name Student Leaders Club Advisor Advisor Email Advisor Room Number Meeting Days Meeting Time
Class of 2020 Council Emi Pang Mr. Pham pham_tuan@ausd.us D108 Thursday Lunch
Academic Clubs            
Club Name Student Leaders Club Advisor Advisor Email Advisor Room Number Meeting Days Meeting Time
Academic Decathlon Lynn Zhang and Gyllie Gutierrez Ms. Malonek malonek_jennie@ausd.us S140 or A31 Mon., Tues., Thurs., Fri. After school
Academy of Future Educators (AFE) Bliss Joan Tofolla-Aguirre Ms. Jacobson jacobson_karen@ausd.us C327 Mon.,Wed.,Fri. Lunch
Alhambra Speech and Debate Katlyn Chiu Mr. Tong tong_kevin@ausd.us A26 Monday After school
AP Ambassador Bliss Joan Tofolla-Aguirre Ms. Padilla padilla_nancy@ausd.us D207 Thursday Lunch
Mathematics Engineering Science Achievement (MESA) Yoshihito Takagi Ms. Ngo and Mr. Hom ngo_amy@ausd.us S144 Friday After school
Math Olympiad Kelly Diep Mr. Stein stein_paul@ausd.us D103 Tuesday and Friday Lunch
Robotics Academy Club Darren Yan Ms. Tesoriero tesoriero_gabriela@ausd.us C325 Tuesday After school
Science Olympiad   Ms. Ng and Ms. Ebs Ng_Maryanne@ausd.us S142   Lunch
Skills USA Evan Cheung Mr. Motta motta_oscar@ausd.us IT-2 Wednesday Lunch
Special Interests Clubs            
Club Name Student Leaders Club Advisor Advisor Email Advisor Room Number Meeting Days Meeting Time
Alhambra Cancer Awareness (ACA) Kim Giang Ms. Peralta peralta_jamie@ausd.us B38 Wednesday Lunch
Alhambra Chess Club 2017-2018 Darren Lee Mr. Matossian matossian_ron@ausd.us D212 Friday After school
Alhambra Dance Team (AHSDT) Kelly Chan Mr. Tong tong_kevin@ausd.us A26 Tuesday After school
Alhambra High School Thespians Jamie Risch Ms. Snow snow_rachel@ausd.us M8 Thursday Lunch
Alhambra Moors Poet Society (AMPS) Toni Luna Ms. Keenan keenan_kristin@ausd.us C124 Wednesday, Thursday Lunch/after school
Alhambra Orchestra Joanne Fu Mr. Trulson trulson_mark@ausd.us M1 Tues., Wed. After school
Alhambra Red Cross Club Jessica Chau Mr. Pham, Ms. Hoac pham_tuan@ausd.us D108 || D310 Friday After school
Alhambra Socially Aware Youth (SAY) Allison Ko Mr. Jauregui jauregui_david@ausd.us D304 Friday Lunch
Alhambra Yearbook Club Celine Chung Ms. Farfsing farfsing_rachel@ausd.us D206 Thursday NA
Alhambra High School Choir Michelle Blow Mr. Chen chen_samuel@ausd.us M5 Mon.-Fri. 1st Period
All Male Dance Team Kobe Lu Mr. Tong tong_kevin@ausd.us A26 Mon.-Fri. After school
American Society of Engineering and Architecture (ASEA) Jasmine Lin Mr. Motta motta_oscar@ausd.us IT2 Monday Lunch
Aquatic Club Xiaoye Wang Mr. Wong wong_phillip@ausd.us S243 Wednesday Lunch
Artist Anonymous Stacey Zhu Ms. Yim yim_ji@ausd.us A20 Monday After school
Boys' Federation Aminta Chang Mr. Lau lau_johnnie@ausd.us D305 Thursday After school
Code Club Cassidy Tu Ms. Fu fu_melissa@ausd.us D209 Tuesday Lunch
Cross Culture Club (CCC) Christina Song Ms. Zhu zhu_dan@ausd.us C329 Friday Lunch
Environmental Resource Awareness Society (ERAS) Myree Co Mr. Stechel stechel_scott@ausd.us S240 Tuesday Lunch
Family Career Community Leaders of America (FCCLA) Veronica Yeung Ms. Eyre eyre_julie@ausd.us B2 Tuesday Lunch
FIDM Fashion Club Melannie Garcia Mr. Cosbey cosbey_chris@ausd.us D313 Tuesday Lunch
Film and Photography Club (FPC) Olivia Amano Mr. Levie levie_jess@ausd.us B11 Friday Lunch
Future Business of Leaders America (FBLA) Jackie Wong Ms. Trumpower trumpower_susan@ausd.us IT4 Monday/ Friday Lunch
Gay-Straight Alliance (GSA) Viridiana Fernandez Ms. Farfsing farfsing_rachel@ausd.us D206 Monday Lunch
Highschoolers Association for the Research of Principle (HARP) Naomi Kotani Mr. Stechel stechel_scott@ausd.us S240 Friday Lunch
Humans Against Trafficking Thelma Sandi Ms. Collins collins_jamie@ausd.us D204 Wednesday Lunch
Improving Dreams of Equality, Access and Success (IDEAS) Luis Zermeno Mr. Corona corona_travis@ausd.us D214 Wednesday Lunch
Kidshare Victoria Ngo Ms. Williams williams_kumiko@ausd.us S205 Thursday Lunch
K-Pop Dance Club Minchae Kim Mr. Lopez lopez_luis@ausd.us D103 Mon.-Fri. After school
Level Up Gaming Club (LUG) Johnathan Yu Mr. Pineda pineda_jayson@ausd.us A23 Thursday After school
Mighty Moors Marching Band (MMMB) Julieanna Guo Mr. Trulson trulson_mark@ausd.us M1 Mondays and Thurdays After school
Tri-M Modern Music Masteres Julieanna Guo Mr. Trulson trulson_mark@ausd.us M1 Wednesday Lunch
Service Clubs            
Club Name Student Leaders Club Advisor Advisor Email Advisor Room Number Meeting Days Meeting Time
Alhambra KEY Club Kimberly Pham Mr. Kim kim_antonio@ausd.us S241 Tuesday Lunch
Campus Service Club Sondia Luong || Victoria Ngo Ms. La Pointe lapointe_kristi@ausd.us D308 Tuesday Lunch
Interact International Service Club Tiffany Aleman Ms. Ebs ebs_summer@ausd.us S141 Tuesday Lunch
Junior Civitan (JC) Aaron Situ Ms. Liu N/A C326 Tuesday After school
Kaibigan (Kai) Eileen Huang Mr. Matossian matossian_ron@ausd.us D212 Tuesday Lunch
Kokua Lima Service Club Cassidy Tu Ms. Keenan and Ms. Lee keenan_kristin@ausd.us || lee_rachel@ausd.us C124 and C122 Tuesday After school
Latin American Student Organization (LASO) Stefanie Rubalcava Ms. Jaurequi jaurequi_natalie@ausd.us D312 Wed./Thurs. Lunch
Pequenitas Service Club Emi Takemoto and Diona Deng Ms. Isozaki isozaki_tara@ausd.us D110 Tuesday Lunch
Prosper. Aspire. Lead (PAL) Jacqueline Nunez Ms. Chao chao_melody@ausd.us D107 Mon./Tues. Lunch
Sports Roster            
Sport Student Leaders Coach Advisor Advisor Email Advisor Room Number Meeting Days Meeting Time
Badminton Suet Kiu Wang Richard Phan manduwangja10@gmail.com   Everyday After school